Мандри до Срібної Землі

У рамках відзначення Європейського і Українського року культурної спадщини у нашій Бібліотеці для двадцяти працівників, охочих брати участь у заході, організовано культурологічно-освітню подорож. Основною метою мандрівки стало вивчення унікальних особливостей не тільки книжкової, а й історичної, архітектурної, етнографічної та мистецької спадщини Карпатського регіону.

Автор концепції – завідувачка науково-методичного відділу Рената Самотий. У співпраці з завідувачкою відділу художньої літератури та культурно-просвітницької роботи Людмилою Найдою розроблено низку текстів-розповідей з ілюстративним матеріалом про історико-культурні об’єкти, розташовані на шляху, які виголошувалися під час мандрівки та організовано логістику заходу. До участі у підготовці подорожі зголосилися завідувачка сектору Наталя Мосієнко та головний бібліотекар Оксана Шуберт.

Маршрут нашої подорожі зі Львова пролягав через Опілля, Бойківщину, Лемківський край до Срібної Землі – Закарпаття. Наталя Мосієнко підготувала цікаві факти з історії та побуту сіл і містечок Львівщини: Зимна Вода, Оброшино, Любінь Великий. Основну екскурсію проводила Рената Самотий, а Людмила Найда інтригувала подорожуючих розповіддю про факультативні :) відпочинкові об’єкти.

Особливу увагу під час нашої мандрівки зосереджено на маловідомих фактах та біографіях постатей, чиї імена були пов’язані з тим чи іншим населеним пунктом за маршрутом. Наприклад, про с. Бенькову Вишню та селище Рудки, які прославила родина Фредрів, що дали польському народу − драматурга-комедіографа Олександра Фредра, українському народу його онука − митрополита Андрея.

Далі шлях пролягав через славні своїми історичними подіями, постатями, фактами міста і селища Самбір, Старий Самбір, Турка, Бориня. Дорогою, мандруючи карпатськими горами, ми мали можливість побачити унікальну споруду каплиці німецьких колоністів (пізніше костел Святого Франциска Борджіа) – рідкісний взірець неоготичного дерев’яного храму поч. ХХ ст. у с. Розлуч, оглянули перлину дерев’яної архітектури – дзвіницю середини ХVIII cт. і церкву Собору св. Архистратига Михаїла, збудовану за проектом архітектора Василя Нагірного (1903) у Ясениці Замковій. За перевалом, де дорога серпантином спускається у Закарпаття, зупинилися біля «дерев’яного човника» – церкви св. Михаїла (1745) в Ужку.

На кордоні трьох держав - України, Польщі та Словаччини - вздовж якого пролягав наш шлях, згадали про етнографічну групу лемків-русинів, їх походження, історію, культуру і мову.

Не могли ми оминути і культуру приготування їжі… А яка ж мандрівка без музичного супроводу! В автобусі лунала інструментальна музика Романа Коляди, пісні у виконанні Оксани Мухи із альбому «Решето». А ще у нас була ексклюзивна можливість допрем’єрного прослуховування пісень із альбому львівського квартету «LeonVoci». Цю частину програми підготувала Оксана Шуберт.

Центральною домінантою нашої професійної екскурсії став огляд експозиції інкунабул із фонду відділу стародруків та рідкісних видань Ужгородського національного університету. Унікальний фонд відділу нараховує понад 20 тисяч примірників (XV – XІX ст.): колекцію рукописних книг, 26 інкунабул, альдини, ельзевіри, інші стародруки латинським шрифтом, кириличні стародруки. Частина інкунабул настільки рідкісна, що їм немає аналогів в інших бібліотеках України та зарубіжжя.

Колекція формувалася, починаючи із ХVІІ ст. як монастирська бібліотека – освітній осередок ордену єзуїтів. Передача споруд греко-католицькій церкві відбулася 1 березня 1775 р., а до формування фонду долучився єпископ Андрій Бачинський. Сьогодні зібрання старовинних книг є джерелом відомостей про центральноєвропеську історію, прикладом мистецтва книги. Багато книжкових пам’яток мають автографи, екслібриси, маргінальні записи.

З нами спілкувалися і відповідали на запитання завідувач відділу стародруків та рідкісних видань Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету Юлія Метелешко і завідувач Музею рукописів та стародруків Ігор  Зомбор.

Розташовано відділ у історичній будівлі резиденції Мукачівської греко-католицької єпархії на вул. Капітульній, де знаходилася бібліотека університету протягом шести десятиліть. Нам пощастило відвідати реставровані приміщення, у т. ч. колишньої читальної зали, каплиці резиденції мукачівських епископів, побувати на галереях величного Хрестовоздвиженського кафедрального греко-католицького собору, оглянути внутрішнє подвір’я, сонячний годинник з цитатою «Час розкидати каміння – Час збирати каміння» з «Екклезіаста».

Ми мали змогу ознайомитися із сучасними напрямками роботи Наукової бібліотеки Ужгородського національного університету, яка тепер розташована у кампусі університету в живописному районі міста, звідки відкриваються чудові краєвиди. Нам показали родзинку адміністративного корпусу університету – маятник Фуко.

Директорка бібліотеки Марія Медведь разом із своєю заступницею Вікторією Воробець провели для нас екскурсыю відділами бібліотеки, наголосили на сучасних напрямах роботи і розповіли про створення нового підрозділу, який займається наукометричним аналізом наукової діяльності університету; познайомили із завідувачкою відділу «Карпатика» Марією Чорній, яка підготувала чудову виставку краєзнавчої періодики та завідувачкою довідково-бібліографічного відділу Ларисою Мельник, яка привернула увагу до видавничих досягнень бібліотеки. Ми обговорили з колегами особливості роботи електронного каталогу в автоматизованій бібліотечній системі «УФД/Бібліотека».

Наступним пунктом нашої насиченої програми була екскурсія і оглядини шедевра архітектури України, найдавнішого храму Закарпаття, відомого своїми унікальними фресками школи італійських майстрів середини ХIV – початку ХV ст. – Горянської ротонди. Нашим гідом був кандидат історичних наук, директор Археологічного музею Ужгородського національного університету Володимир Мойжес, який надзвичайно фахово та інформативно розповів не тільки про сам храм, але й про археологічні дослідження місцевості на якій він розташований.

У скансені – Закарпатському музеї архітектури і побуту, окрасою якого є дерев’яна лемківського стилю церква св. Михаїла нас чекала унікальна авторська екскурсія від Федора Шандора, доктора філософських наук, професора, завідувача кафедри соціології та соціальної роботи Ужгородського національного університету.

І на завершення нашого перебування у столиці Закарпаття ми завітали до Ужгородського замку.

Від імені учасників мандрівки та організаторів висловлюємо щиру подяку усім, хто долучився до того, щоби подорож відбулася.

Рената Самотий

 

P.S. А ще, запам’яталися: місячний вечір на мості над річкою Уж та крихітні скульптурки на набережній; ландшафтний парк Шенборна, міст Євангелістів, старий млин, озеро у Воєводино; :) «Шпайз», а найбільше – квітучі рододендрони, троянди та іриси у дендрарії Деренівської Купелі – відновленому курорті, де за переказами бували композитор Ференц Ліст, угорський меценат Едмунд Еган, перший президент Чехословаччини Томаш Масарик, український політичний і культурний діяч Августин Волошин…