Міжнародний Тиждень Відкритого Доступу в НТБ : звіт

23-27 жовтня 2017 року в Науково-технічній бібліотеці Національного університету «Львівська політехніка» була проведена серія заходів в рамках Міжнародного Тижня Відкритого Доступу, що пройшов під гаслом «Open in order to…» – «Відкритий, щоб…».

Цьогоріч усі українські бібліотеки об’єднали зусилля для відзначення Міжнародного Тижня Відкритого Доступу, щоб внесок України у поширення ідей відкритого доступу став помітний для міжнародної спільноти і допоміг нам усім разом досягти високих результатів. Варто зазначити, що в нашій бібліотеці такий захід проводився вперше і викликав інтерес як самих працівників бібліотеки, так і представників інших закладів та організацій.

У нас Тиждень Відкритого Доступу розпочався 23 жовтня у холі студентської бібліотеки флешмобом «Відкритий замок». У ньому взяли участь працівники бібліотеки та студенти НУ «Львівська політехніка». Учасники утворили своєрідний «живий замок» (символ Open Access), який відкрився.

24 жовтня, у день відкритих архівів, була проведена низка заходів, підготованих працівниками нашої бібліотеки. Першим із них став семінар Андрія Андрухіва «Використання репозитаріїв відкритого доступу в науковій роботі та популяризації наукових здобутків». Мова велась про різні електронні архіви. На прикладі нашого репозитарію було представлено його структуру та програмне забезпечення. Після цього Катерина Букатевич провела тренінг з самоархівування, висвітлила його переваги, показала покроково весь процес самоархівування. Доповідачка розповіла про нові налаштування, що з’явились після оновлення програмного забезпечення та про те, як науковці можуть допомогти у формуванні електронної колекції університету. Заключною подією дня був семінар Сергія Дубика «Google Академія як інструмент поширення наукових досягнень», на якому нас познайомили з історією розвитку та особливостями пошукової системи та бібліографічної бази даних наукових публікацій, а також доповідач звернув увагу на вимоги до формування персональних та колективних профілів. Заходи відвідали працівники різних кафедр Львівської політехніки та представники інших бібліотек: Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника та Наукової бібліотеки Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького.

У день викликів, 25 жовтня, до нас завітала керівник Центру Навчальних та інноваційних технологій Українського католицького університету Аліна Синицька з доповіддю «Зміни в наукових комунікаціях та поширення результатів досліджень у відкритому доступі», розповівши про те, як відкритий доступ впливає на політику монополістів-видавців, і як ефективно просувати результати своїх досліджень в цій ситуації. Наступним у програмі став семінар Сергія Дубика «Управління відкритими науковими даними при реалізації грантів», під час якого була згадана низка фондів та грантів, зокрема програма Горизонт 2020, на прикладі якої були продемонстровані вимоги наукових фондів і грантодавців щодо відкриття наукових даних.

26 жовтня, день відкритості знань, розпочав представник організації TEDxLviv Олександр Чорнологов, розповівши про платформу ідей TED, її унікальний формат, про формування інтелектуальної спільноти, де люди постійно обмінюються ідеями, створюють нові рішення, впливають на формування майбутнього, покращують життя. Також нас відвідав Іван Хома, працівник кафедри історії, музеєзнавства та культурної спадщини НУ «Львівська політехніка», та поділився своїм досвідом створення відеолекцій в рамках курсу підвищення кваліфікації для викладачів, наголосив на проблемах та труднощах при створенні таких відеолекцій, продемонстрував чим вони відрізняються від звичайних лекцій та які мають переваги.

Завершенням Міжнародного Тижня Відкритого Доступу в НТБ став Вікідень (27 жовтня). У цей день представники української Вікіпедії Юрій Булка та Віра Моторко провели тренінг «Статті у Вікіпедії: вимоги та особливості наповнення ресурсу», розповіли про особливості та вміст Вікіпедії, про те, як створювати нові статті та редагувати вже існуючі, що таке критерії значимості, на які джерела можна посилатися.

Ось так пройшов перший (та маємо надію не останній!) Міжнародний Тиждень Відкритого Доступу в Науково-технічній бібліотеці Національного університету «Львівська політехніка». Висвітлені під час цього тижня питання викликали інтерес серед різних користувацьких аудиторій та привернули увагу до можливостей, що надає відкритий доступ.